Tuesday, 21 July 2015

Year 6 Leaver's Assembly

The Year 6 Leaver's Assembly took place this morning, Tuesday 21st July 2015.  Parents, Governors and the Rev Doug joined the whole school to say goodbye to our 8 Year 6 children.  They put together an excellent performance and we all had a tear in our eye at the end!  We wish our Year 6 children, Will, Oliver, Bethany, Rebecca, Shay, Daniel, Jodie and Kian good luck and every happiness in their future and at their new secondary schools.  We will miss them all!




Monday, 20 July 2015

Key Stage 1 Puppet Show and Teddy Bear's Picnic

Children in Chestnut (Reception) class and Cherry (Year 1 & 2) class enjoyed a puppet show on the afternoon of Monday 20th July 2015, followed by a Teddy Bear's Picnic!  Great fun was had by all!






Leaver's Party

The Year 6 Leaver's had their party on the afternoon of Friday 17th July:





Leaver's Disco

The children enjoyed the KSA  Leaver's Disco on Friday 17th July, here are some photos:











Thursday, 9 July 2015

Sports Afternoon

Although the weather was not perfect our Sports Afternoon still went ahead on Wednesday 8th July.  The children took part in a selection of activities including sprint, medium distance running, javelin, long jump, high jump,shot putt, egg and spoon race, etc.

Congratulations to Team Brunel on winning the Sports overall, but also to everyone for their great sportsmanship and team efforts!   We are really proud of you all!

Here are some of the photos taken at the event:



























Congratulations to the unbeatable Mr Paul Blake on winning the Dad's Race for the 9th year!!!


Congratulations to Mrs Natalie Bishop on winning the Mum's Race this year!

Many congratulations also to our Year 6 Sports Person of the Year William Ansong!


Charlie Kane, last year's winner of our House Cup presents the trophy to Will



Monday, 6 July 2015

Innovate Olympics

On the afternoon of Tuesday 30th June 2015 some of our children in Key Stage 2 took part in an Innovate Olympics at Weedon Bec Primary School organised by Sam Chambers.  Children from Kilsby, Weedon, Badby and Woodford Halse schools took part in the events which included long jump, discus, sprint races,  etc.

We are very proud of the children who took part and represented our School!  Congratulations to Will Ansong who came 1st in the 100 metre sprint race for Years 5 & 6 and also to Fleur Thompson who gained 3rd place in the Year 3 & Year 4 sprint race!


Will Ansong standing proudly on the podium after gaining 1st place in the Year 5/Year 6
 100 metre sprint race




Fleur Thompson standing proudly on the podium after gaining 3rd place in the
Year 3/4 100 metre sprint